Balsam Szostakowskiego należy do grupy substancji leczniczych wyjątkowo bezpiecznych, wygodnych i efektywnych w stosowaniu u zwierząt. Aktywnym składnikiem pielęgnacyjnym i leczniczym balsamu Szostakowskiego ( w lekospisach także pod nazwami: vinylinum, vinilin, avilin i polivinox) jest nietoksyczny polimer eteru winylobutylowego. Nazwa składnika czynnego preparatu wywodzi się od nazwiska znanego chemika rosyjskiego prof. Michaiła Fiodorowicza Szostakowskiego (1905-1983), który specjalizował się w badaniach nad węglowodorami i ich izomerami, związkami allilowymi, nad syntezą kauczuku, poliwinylu i wielu innych tworzyw sztucznych.
Balsam Szostakowskiego po naniesieniu na skórę i błony śluzowe aktywuje procesy regeneracji komórek tkanki łącznej właściwej i nabłonkowej. W ciągu 2-3 dni stosowania przywraca wyraźnie stopień nawilżenia skóry. Przyczynia się do rozpulchnienia struktury tkankowej, dzięki czemu do komórek dopływa więcej płynu troficznego (odżywczego), dostarczającego tlen i składniki pokarmowe. Należy pamiętać, że do najbardziej powierzchniowych warstw komórek skóry i błon śluzowych nie dopływa już sama krew, lecz przesącz osocza krwi. To właśnie ten płyn wypełnia przestrzenie międzykomórkowe i pośredniczy w wymianie gazowej oraz metabolicznej. Zakłócenia w krążeniu płynu tkankowego lub jego wysychanie po rozerwaniu ciągłości tkanki nabłonkowej, przyczyniają się do zakłóceń metabolizmu komórkowego, rozwoju bakterii i grzybów oraz utrudnionego gojenia. Balsam Szostakowskiego przywraca prawidłowe krążenie płynu troficznego, stymuluje komórki do podziałów (proliferacji) i różnicowania, dzięki czemu następuje sprawniejsze i szybsze gojenie otarć naskórka i błon śluzowych, gojenie odleżyn, odmrożeń, oparzeń, suchych wyprysków, owrzodzeń i odparzeń. Eter poliwinyobutylowy działa miejscowo znieczulająco i przeciwświądowo. Usprawnia oczyszczenie rany, odpływ wydzieliny ropnej, odejście na zewnątrz martwych komórek, bakterii, drożdżaków oraz zejście się brzegów rany. Dlatego, że ma właściwości lepkiej, jednorodnej substancji lipofilnej, ale hydrofobowej, bardzo skutecznie powleka powierzchnię skóry i błon śluzowych, szczególnie suchych, osłania przed czynnikami środowiskowymi, drażniącymi i pozapalnymi wydzielinami bakterii, wirusów i grzybów. Tkanka osłonięta, zabezpieczona prze niesprzyjającymi czynnikami szybciej wraca do zdrowia. Balsam Szostakowskiego tworzy coś w rodzaju osłony dla mikroklimatu w ranie, sprzyjającego regeneracji. Ważne są również jego właściwości bakteriostatyczne (hamujące rozwój bakterii) i fungistatyczne (hamujące rozwój grzybów, w tym drożdżaków).
Balsam Szostakowskiego ułatwia odczopowanie ropni, poprzez rozmiękczanie naskórka i mas rogowych.
Z tego względu, że Balsam przywraca prawidłowe nawilżenie naskórka, polecany jest w leczeniu suchego zapalenia skóry. Wskazaniem do jego stosowania Balsamu są również: stany zapalne skóry okolic racic, pazurów i kopyt, wyprzenia bakteryjne (np. w fałdach skóry, w pachwinach), suche odleżyny, stany zapalne gruczołów mlekowych (wymion), rany i otarcia narządów płciowych oraz odbytu (możliwe również wlewki doodbytnicze przy świądzie), nadżerki w jamie gębowej, nadżerki płciowe (pochwy), świąd sromu, oparzenia i odparzenia. Sprawdza sę również przy owrzodzeniach przewodu pokarmowego u zwierząt (25-50 ml balsamu dla zwierząt ważących 100-200 kg; 80- 100 ml dla osobników o masie powyżej 200 kg 1 raz dziennie; zwierzęta 10-70 kg — 10-15 ml balsamu do jamy gębowej 1 raz dziennie lub w dwóch porcjach, najlepiej na czczo).
Przeciwwrzodowe działanie Balsamu polega na zmniejszaniu działania drażniącego kwasu solnego, hamowaniu działania trawiącego pepsyny na ścianę żołądka, obniżaniu nadmiernej perystaltyki żołądka i dwunastnicy, zmniejszaniu przekrwienie błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz pobudzaniu wzrostu nabłonka żołądka i jelit. Działa również osłaniająco i antyseptycznie.
Balsam Szostakowskiego dzięki swoim lepkim i przywierającym właściwościom stabilizuje opatrunki, przeciwdziałając przemieszczeniu się plastrów, gazy i bandaży. Jest to szczególnie ważne w przypadku ran rozdrażnionych i oparzeń.
W praktyce możliwe jest mieszanie Balsamu z olejami mającymi właściwości gojące (olej Iniany, rokitnikowy, konopny, tran), pielęgnujące i przeciwzapalne. Olej rokitnikowy i Iniany zawiera dodatkowo witaminę F (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), a także witaminę E, których niedobór powoduje stany zapalne skóry i zaburzenia w regeneracji tkanek. Tran jest bogaty w witaminę A i D, które również odżywiają i pobudzają odnowę tkanek. Wystarczy wymieszać Balsam z wybranym olejem i stosować w formie okładów na schorzałe miejsca lub do smarowania.